ראשי » תחומי פעילות » בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר המבוצעת בשני שלבים שלב האולטרסאונד ובשלב שני סמנים בדם המגדילים את דיוק הבדיקה באבחון תסמונת דאון .כמו כן הבדיקה יכולה לגלות סיכון גבוה יותר בהריון למומים מבניים נוספים בעובר כגון מומי לב.

הבדיקה מאפשרת למטופלת ולרופא המטפל ,להפחית את הסיכון ללידת ילד עם תסמונת דאון על ידי ביצוע בדיקות גנטיות אשר תוכל להצביע על הימצאות פגם והפרעות כרומוזומליות בעובר. חשוב לציין כי בדיקת שקיפות עורפית פרטי בודקת אם העובר בסיכון לתסמונת ולא ניתן לאבחן בוודאות. כדי לאבחן בוודאות יש לבצע דיקור מי שפיר או סיסי שליה הדוגמים את תאי העובר.

בדיקת שקיפות עורפית במוניטורמה היא בדיקת שקיפות עורפית?

במהלך התפתחות העובר בין באזור עורף העובר מצטבר נוזל מתחת לעור. הצטברות הנוזל היא אופיינית ותקינה לכל העוברים אך יש מקרים בהם הצטברות חריגה. עודף נוזל מגביר סיכון למומים גנטיים ואנטומיים בעובר. השכיחה יותר הנה תסמונת דאון, אשר הלוקים בה סובלים ממוגבלות שכלית בדרגות שונות. בדיקת שקיפות עורפית מאפשרת לאתר נשים הרות בעלות סיכון מוגבר ללידת עובר עם הפרעות כרומוזומליות.

כיצד מבוצעת הבדיקה?

הרופא מבצע הערכה באולטרסאונד לעובר ויחפש את כמות  הצטברות נוזלים בעורפו. במהלך בדיקת שקיפות עורפית פרטי הרופא ימדוד את גודל העובר ואת עובי העורף בו נמצא הנוזל. בעזרת פרמטרים אלה בשילוב גיל האישה יהיה ניתן לחשב את סיכויי העובר ללקות בתסמונת דאון. שקיפות עורפית הינה בדיקה פשוטה, לא כואבת ואינה מסכנת את ההיריון. ניתן לבצע אותה דרך הנרתיק או באופן בטני (על הבטן). אורך הבדיקה נע בין 10 ל 20 דקות בהתאם לראות, למספר העוברים ולתנוחת העובר.

מתי עושים בדיקת שקיפות עורפית?

הבדיקה מתבצעת בין שבוע 11 עד 13.6. מומלץ להגיע בשבועות 11-12  ולא בקצוות הטווח על מנת להימנע מבעיה של מועד לא מתאים. בעת בדיקת סקר שלישי ראשון( בדיקות הדם והאולטרסאונד) . חריגה מזמנים האלו עלולה ליצור קושי השוואת התוצאה לאוכלוסייה בריאה.

יתרונות בדיקת שקיפות עורפית

  • בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרסאונד פשוטה ולא פולשנית אשר אינה מסכנת את ההיריון, בניגוד לבדיקת דיקור מי שפיר או דגימת סיסי שליה. הבדיקה עשויה לסייע לך בהחלטתך לגבי ביצוע דיקור מי שפיר או סיסי שליה.
  • הבדיקה מתבצעת בשלבים מוקדמים של ההיריון ובמקרה של בעיה קשה וחד משמעית כלשהי ניתן לבצע הפסקת היריון ואין צורך בביצוע הפלה מאוחרת על ידי גרימת לידה.

מתי מקבלים את תוצאות הבדיקה?

את תוצאות בדיקת שקיפות עורפית תקבלי מיד בסיום הבדיקה. במידה וימצא סיכון לפגם כרומוזומלי הרופא יעניק לך הסבר ראשוני ומקיף וכמובן הפניה להמשך טיפול. את הסיכון המשוקלל עם בדיקות הדם תקבלי מספר ימים לאחר בדיקת הדם.

תשובה לשאלה מתי עושים שקיפות עורפיתמשמעות התוצאה

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר, הכוונה שהיא לא יכולה לדעת בוודאות על הימצאות פגם אלא רק מצביעה על הסתברות גבוה או נמוכה להימצאותו. הבדיקה יכולה להצביע על 70% מקרי תסמונת דאון ובשילוב עם בדיקות הדם עד 85% . כאשר תוצאות הבדיקה מראות עובי שכבת הנוזל בעובר גבוהה – זה דבר שמראה על סיכון להפרעה כרומוזומלית, המטופלת תופנה לקבל ייעוץ גנטי ובהמשך יתכן כי יומלץ לבצע בדיקות מי שפיר או סיסי שליה. כמו כן, במידה ותוצאות הבדיקה אינן תקינות אנו ממליצים לערוך בדיקות נוספות כגון אקו לב עובר על מנת לשלול מומים אחרים.

לסיכום:

בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקה קלה בטוחה ויש בה יתרונות רבים. היא עוזרת לאבחן הריונות בסיכון גבוה למומים מבניים וגנטיים ועוזרת לזהות 70% ממקרי תסמונת דאון. במידה וקיים משהו לא תקין, ביצוע בדיקה  זו יכול לזהות בעיה יחסית מוקדם בהריון ולהקל על תהליך שבהמשך יכול להיות הרבה יותר כואב ולא נעים. לעוד פרטים חייגי  03-7620620 

נערך ע"י:

ד"ר ינון חזן – מומחה במיילדות וגינקולוגיה
מנהל יחידת אולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה

ד"ר שרון פרלמן – מומחית במיילדות וגינקולוגיה
מומחית בכירה ביחידת אולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה

בדיקת שקיפות עורפית מבוצעת הן בהסדר עם קופות החולים השונות והן באופן פרטי. הבדיקות מבוצעות לאורך כל השבוע ושעות היום.