ראשי » תחומי פעילות » בדיקת AMH

בדיקת AMH

רזרבה שחלתית היא ביטוי שמתאר מה כמות הביציות שקיימות בשתי שחלות האישה. בניגוד לגבר, אישה נולדת עם כמות מסוימת של ביציות שהולכות ופוחתות עם השנים. בדיקה זו חושפת מה מצב הביציות שלך ומחשב כמה זמן נותר לתכנון משפחה.

למי בדיקת AMH מתאימה, כמה היא מדויקת? כל התשובות כאן.

רקע

בגיל ההתבגרות קיימים בשחלה בערך 300-400 אלף זקיקים. במהלך חייה האישה מאבדת בכל חודש כ 600-900 זקיקים עד גיל המעבר. לאחר גיל המעבר מספר הזקיקים מגיע לאלפים בודדים בלבד ואיכותן נמוכה. כלומר, פריון האישה הולך ויורד במשך השנים, במיוחד החל משנות ה30 לחייה. לכן, הערכת מספר הזקיקים שנותרו בתוך רזרבה שחלתית קשורה להערכת פריון האישה. בדיקת AMH עוזרת לנו לראות מה המצב ואיכות הזקיקים.

מה הוא הורמון AMH?

AMH (Anti Mullerian Hormone) הינו חלבון אשר מופרש מזקיקים קטנים בשחלה, אשר נמצאים בשלבי התפתחות ראשוניים. AMH מהווה גורם חשוב בוויסות התפתחות הזקיקים בשחלות ובחירת הזקיק השולט המתפתח לקראת ביוץ.

 מדוע בדיקת AMH חשובה להערכת רזרבה שחלתית?

מחקרים רבים שפורסמו הראו כי רמת ה AMH אשר נבדקת בדם האישה גבוהה יותר, ככל שמספר הזקיקים בשחלה רב יותר. המשמעות היא  שמתאם ערכי ה AMH למספר הזקיקים הוא חיובי. כאשר מספר הזקיקים בשחלה פוחת עם הגיל, כך גם כמות ה AMH בדם יורדת.  כתוצאה מכך, בדיקת AMH יחד עם בדיקות נוספות (כמו US ו FSH) משמשת להערכת רזרבה שחלתית, כלומר, כמות הזקיקים שנותרו בשחלה.

למה משמשת בדיקת AMH

  • מי שעושה טיפולי פוריות, בדיקת AMH יכולה יחד עם בדיקות נוספות לסייע להערכת המינון הדרוש לשיפור ויעילות טיפולי IVF.
  • מי שמעוניינת לדחות הריון לגיל מאוחר יותר (הערכת האופציה לדחיית הריון בשילוב עם בדיקות נוספות וכדומה)
  • נשים עם גורמי סיכון להתעברות.
  • שחלות פוליציסטיות.
  • מקריים רפואיים נוספים.

בדיקת amh לרזרבה שחלתית

לסיכום

אומנם בדיקת AMH מעריכה את מספר הזקיקים שנותרו בשחלה, אך היא אינה יכולה להעריך את כלל הגורמים המשפיעים על פריון האישה. לפיכך, התוצאה אינה "כן" או "לא" – אלא מראה על סיכויים להצלחה בלבד. עם קבלת התוצאות חשוב להתייעץ מול הרופא/ה המטפל/ת ולקבל את הדרכתו/ה להמשך בדיקות וטיפול.

לכל ייעוץ ושאלה אנו נשמח לעמוד לשירותך. התקשרי עוד היום 03-7620620